ANKARA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GÖZ HASTALIKLARI ANABİLİM DALI "TARİHÇESİ"

  Kuruluş Tarihi :01.01.1946

  Başkanı : Prof. Dr. Emin Özmert

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği, 1946 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Süreyya Gördüren başkanlığında, Ankara Tıp Fakültesinin Cebeci’ deki kampusünde kurulmuştur. Daha sonra 1957’ de Türkiye Göz Bankası derneği kurularak, Cebeci Kampusunda Mamak yolu üzerindeki modern Göz Kliniğinin yapımı tamamlanmış ve 02 / 12 / 1963 tarihinde, eski binasından buraya taşınmıştır. Mamak yolunun karşı tarafındaki poliklinik binası ise Prof. Dr. Cahit Örgen tarafından, Vehbi Koç Eğitim Vakfının destekleriyle yaptırılmış ve 1973’ de hizmete açılmıştır.
Kliniğimizde 1963 tarihinde Prof. Dr. Süreyya Gördüren tarafından ilk defa keratoplasti ameliyatı yapılmıştır. Daha sonra Türkiye’ de ilk defa üst ihtisaslaşmaya gidilerek sırasıyla 1964’ de Glokom Birimi, 1966’ da Şaşılık Birimi 1967’ de Kontakt Lens Birimi, 1968’ de Retina Birimi, 1973’ de Tümör Birimi, 1975’ de Ultrasonografi Birimi, 1987’ de Vitreoretinal Cerrahi ve Endoskopik Mikrocerrahi Birimi, 1992’ de Nörooftalmoloji Birimi kurulmuştur. 1977 tarihinde ise İmmünoloji ve Mikoloji Laboratuarları kurularak, keratoplasti ameliyatlarında HLA sistemleri ve korneanın mantar enfeksiyonları üzerinde çalışmalara başlanmıştır.
Kliniğimizin, Dünyadaki en son tıbbi ve teknolojik gelişmelerin takip edilmesi yaklaşımının sonucu olarak, 1970 yılında kliniğimize bağışlanan ameliyat mikroskopu ile oftalmolojide  mikrocerrahi uygulamalarına geçilmiş ve 2. Cumhurbaşkanımız Sayın İsmet İnönü’ nün katarkt ameliyatı Prof. Dr. Cahit Örgen tarafından Mayıs 1971 tarihinde kliniğimizde yapılmıştır. 1975’ de argon laser ışık koagülasyonuna, 1976’ da ise,dünyada çıkan ilk alet ile pars plana vitrektomi ameliyatlarına başlanmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile 1987 yılında katarakt ameliyatlarında göz içi lens implantasyonuna geçilmiş, 1995’ de ise kataraktlı olgularda fakoemülsifikasyon yöntemi uygulanmaya başlamıştır. 1987 yılında yenilenen teknik donanımla, modern vitreoretinal cerrahi ve oftalmik mikroendoskopinin tüm yöntemleri uygulanmaya başlamıştır.
Kliniğimiz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Süreyya Gördüren 1954 – 1956 yılları arasında Ankara Tıp Fakültesi Dekanlığı yapmıştır. Kliniğimizde yetişen çeşitli değerli öğretim üyelerimiz Ege, Hacettepe, Cerrahpaşa, Selçuk, Gazi, Dokuz Eylül Üniversiteleri Tıp Fakültelerinde de hizmetlerine devam etmiştir.
Göz Kliniğimiz her zaman yenilikçi ve en son gelişmeleri izleme, uygulama ve geliştirme çabasında olmuş, Türkiye’ de oftalmoloji alanındaki pek çok ilklere imza atmıştır.

 
Ana Sayfa | Hakkımızda | Tarihçe | Video Arşivi | Fotoğraf Arşivi | Tedavi Bölümleri | Hastane Rehberi | İletişim
Copyright @ vehbi Koç Göz Hastanesi
Web Design @ Raci Taşan